Professor Layton – i takto vypadá správná cesta evoluce adventur

Často slýchám názor, že zatímco většina žánrů prošla svým přirozeným vývojem, adventury zůstávají stejné. Chodíte, mluvíte, používáte věci z inventáře a sem tam vyřešíte puzzle. Když čas od času vyjde originální počin, pohřbí ho úděsná grafika, nedodělky, ale i přílišné hardcore zaměření. To všechno brání tomu, aby hra zaujala běžného hráče. Professor Layton and the Curios Village je jiný. Jistě, v našich končinách hru již předem diskvalifikuje, že vychází na kapesní konzoli Nintendo DS, přesto by byla chyba ji minout.

Pokud rádi čtete příběhy Sherlocka Holmese, budete se cítit jako doma. Professor Layton v podstatě zastupuje roli světoznámého detektiva, zatímco jeho mladý pomocník Luke odpovídá roli doktora Watsona. Z herního hlediska se sice hráč může pohybovat po herních obrazovkách, hlavní náplň ale tkví v řešení všudypřítomných hádanek. Ty se rekrutují od chytáků po klasickou zábavnou matematiku. Například jaké je poslední písmeno ve slově „abeceda“ - malá nápověda, „z“ to není. V jiné hádance zase máme zakreslit trasy čtyř rozhádaných sousedů tak, aby se navzájem nepotkávali. Nebo na voru, za určitých podmínek, převážíme 3 vlky a 3 kuřátka z jedné strany břehu řeky na druhou. Nesmí se ale stát, aby ani na jedné ze stran vlci kuřátka přečíslili a zároveň na vor se vejdou maximálně dva pasažéři (minimálně jeden). Později už docela přituhuje, naštěstí zde existuje důmyslně motivační systém hintů.

Trailer



Celkově jde o výborně vyváženou hru, která spojuje příběh, vynikající atmosféru a grafiku, desítky hádanek, ale i skládačky sestavované v průběhu dobrodružství. Když jsem Laytona poprvé spustil, chtěl jsem si jen prohlédnout intro a začátek hry, o to překvapenější jsem byl, když mi save ukázal, že hraji již více jak dvě hodiny. I to svědčí o kvalitách hry. Recenze bude brzy na BW a zatím to vypadá, že hodnocení bude hodně vysoké. V českých shopech jsem hru zatím nezahlédl, nicméně ze zahraniční vám ji i s poštovným dovezou pod tisíc korun.